Kuvia kohteesta
Tulevaa tontinluovutuskilpailua varten Senaatti-kiinteistöt järjestää Pihlajaniemen päivittäistavarakaupan liiketilan vuokraamista koskevan kilpailun, jonka voittajan kanssa on tarkoitus tehdä aiesopimus liiketilan vuokraamisesta. Kilpailu järjestetään 22.9.-21.11.2025 välisenä aikana.
Senaatti-kiinteistöt järjestää vuonna 2026 suunnittelu- ja tontinluovutuskilpailun, jolla haetaan toteuttajaa Pihlajaniemen pohjoisosan AL-1-kortteliin. Olennainen osa kyseisen korttelin tavoitellussa konseptissa on päivittäistavarakauppa ja sitä täydentävät liiketilat. Korttelin asemakaavassa liiketilojen vähimmäismitoitus on 700 m2, mutta kortteliin on mahdollista sijoittaa jopa yli 2 000 m2 supermarket-kokoluokan kauppa etumyymälöineen.
Päivittäistavarakaupan kilpailutuksen tavoitteet ja periaatteet:
- Kilpailun voittaa korttelin toteutuksen kannalta kokonaistaloudellisesti edullisin ehdotus.
- Kilpailun voittajan kanssa tehdään aiesopimus, jonka perusteella korttelin tuleva toteuttaja suunnittelee ja toteuttaa korttelin päivittäistavarakaupan liiketilan ja mahdolliset muut kaupan palvelut.
- Aiesopimuksella voittanut kilpailija saa yksinoikeuden neuvotella vuokrasopimuksen toteuttajan kanssa. Aiesopimus raukeaa, mikäli tulevan toteuttajan kanssa ei ole tehty vuokrasopimusta neljän kuukauden kuluessa toteutuskilpailun voittajan valinnasta.
- Mikäli saadaan kaksi tasavertaista tarjousta, varataan oikeus järjestää neuvottelukierros tarjoajien kanssa.
Lopulliset vuokrausehdot neuvotellaan korttelin toteuttajan kanssa.
Tarkemmat tiedot kilpailusta löytyy alla olevasta kilpailuohjelmasta.
Esittelyvideo
Tietoa rakennuksesta ja kiinteistöstä
- Käyttötarkoitus: Liiketila
- Rakennuksien pinta-ala: 2 000,00 m2
- Asemakaava: Kyllä
Tarjouspyyntö
Kilpailuehdotukset tulee toimittaa 21.11.2025 klo 15.00 mennessä sähköpostitse osoitteeseen: kirjaamo@senaatti.fi. Sähköpostin otsikkoon merkintä: ”Pihlajaniemen päivittäistavarakaupan kilpailutus KM1050”
 
     
                         
                         
                         
                         
                         
                                
                             
                                
                             
                                
                             
                                
                             
                                
                             
                                
                             
                                
                             
                                
                            