Katso video: Näin varuskuntia uudistetaan
Käyttöjoustavat tilat ja uusi tekniikka vapauttavat lisää aikaa armeijan ydintoiminnoille, opiskelulle ja liikunnalle. Kun varusmiespalveluksessa viihdytään, myös maanpuolustustahto pysyy korkeana.
Käyttöjoustavat tilat ja uusi tekniikka vapauttavat lisää aikaa armeijan ydintoiminnoille, opiskelulle ja liikunnalle. Kun varusmiespalveluksessa viihdytään, myös maanpuolustustahto pysyy korkeana.
Varusmiesten ja armeijan henkilökunnan arki ja ympäristö muuttuvat tulevina vuosina, kun Puolustusvoimien uuden työ- ja oppimisympäristökonseptin mukaiset tilamuutokset ja peruskorjaukset etenevät varuskunnissa ympäri Suomea.
Esimerkiksi varusmieskoulutukseen perinteisesti erottamattomasti kuuluvaa odottelua ja siirtymisiä voidaan vähentää, kun luokkahuoneina tai opiskelutiloina voi jatkossa olla perusluokan lisäksi muun muassa oma varusmiestupa tai erikoistunut teemaluokka, jossa kaikki on valmiina juuri tietyn opetuksen mukaisia tarpeita varten. Tupiin tai kasarmien käytäville tulee isoja näyttöjä, joista voi katsella esimerkiksi mikro-opetuselokuvia powerpointtien sijaan.
Ensiaskeleitaan ottava työ- ja oppimisympäristökonsepti syntyi Puolustusvoimien ja Senaatti-kiinteistöjen tiiviinä yhteistyönä. Prikaatikenraali, Puolustusvoimien koulutuspäällikkö Jukka Sonninen, everstiluutnantti, Puolustusvoimien tilahallinnan toimialapäällikkö Arjo Kaarre ja Senaatin asiakaspäällikkö Lasse Koponen kertovat videolla niin varusmieskoulutusta kuin henkilökunnan työtäkin uudistavasta konseptista:
”Yhteistyö Senaatin kanssa avasi uusia ajatuksia: toimitiloja voi käyttää uudella tavalla jo pelkästään toimintatapoja muuttamalla. Uusi konsepti auttaa meitä hyödyntämään nykyisiä tiloja paremmin ja moniin eri tarkoituksiin. Näin vältämme turhien lisäneliöiden rakentamisen”, everstiluutnantti Arjo Kaarre kertoo.
Varuskuntien sekä Puolustusvoimien muiden toimitilojen muuntaminen vie vielä useita vuosia, mutta konseptin toteutuksessa otetaan jo ensiaskeleita. Konsepti sai kunniamaininnan RAKLIn ja FIFMAn järjestämässä Vuoden työympäristöteko -kilpailussa lokakuussa 2019.
”Uudistuksen jalkauttaminen edellyttää, että tilojen varsinaiset käyttäjät tulevat mukaan suunnittelemaan ja miettimään erilaisia ratkaisuja. Näin saamme toiminnanmukaisia tiloja sekä viihtyisyyttä, terveyttä ja turvallisuutta”, Kaarre sanoo.
Lue lisää:
Esittelyssä Puolustusvoimien työ- ja oppimisympäristökonsepti
Mitä uusi konsepti tarkoittaa varusmiehille ja Puolustusvoimien henkilöstölle?
Varuskunnat uudistuvat – millaista on varusmiesten arki tulevaisuudessa?
Katso lisää videoita:
Konseptin mukaiset tuvat
Konseptin mukaiset koulutustilat
Konseptin mukaiset toimistotilat
Haluatko lukea uusimmat sisältömme ensimmäisten joukossa?