|
Affärsområde Kontor
Många statliga förvaltningsområden och verk hör till kunderna, bland annat rättsväsendet, polisen, skatteförvaltningen och arbetskraftscentralerna.
Affärsområdet har ett varierat fastighetsbestånd med både värdefulla 1800-talsbyggnader och moderna kontorslokaler. Lokalerna ligger i de flesta fall i de centrala delarna av våra större städer. Den största lokalkoncentrationen finns i Helsingfors och Vanda. Fastigheterna varierar från stora affärskomplex med en eller flera nyttjare till små kontorshus och enskilda lokaler. Verksamheten bedrivs på marknadens villkor med konkurrens om kunderna. Affärsområdet strävar efter att förutspå den kommande utvecklingen och kundbehoven genom att utveckla samarbetet med kunderna och förädla fastigheterna. Målet är att hitta en servicelösning som alltid möter det aktuella behovet.
Inom affärsområdet arbetar 15 fastighetsspecialister. Affärsområdeschef är Jorma Heinonen.
Nyckeltal för affärsområdet 2011 Uthyrbar yta 1,1 milj. m2 Fastighetsegendom 1 042 MEUR Fastighetsegendomarnas nyttjandegrad 97,1 % Omsättning (uthyrning) 147 MEUR Investeringar 57 MEUR
|